Transport intermodalny
MIĘDZYNARODOWY TRANSPORT INTERMODALNY
Dołącz do nas. Nawiążmy długofalową współpracę!Czym jest transport intermodalny?
Intermodalny transport towarowy polega na przewozie ładunków z wykorzystaniem więcej niż jednego rodzaju transportu. Istotne jest jednak by przy tym rodzaju transportu wykorzystana została wyłącznie jedna jednostka załadunkowa taka jak na przykład kontener czy nadwozie wymienne po to, by nie zaistniała konieczność przeładunku towarów przy zmianie transportu. Dyrektywa 92/106/EWG wskazuje, iż główna część transportu intermodalnego powinna być realizowana z wykorzystaniem transportu morskiego, kolejowego czy też żeglugi śródlądowej. Transport drogowy powinien obejmować wówczas jak najkrótszy odcinek i występuje zazwyczaj w ostatniej fazie. Dodatkowo transport intermodalny charakteryzuje występowanie jednej umowy na przewóz, niezależnie od tego iloma i jakimi środkami transportu jest przewożony towar.
Zalety transportu intermodalnego
„Zielona alternatywa” – ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko
Na świecie każdego dnia transportuje się miliardy ton towarów dlatego też tak istotne jest ograniczenie negatywnego wpływu gazów i innych szkodliwych substancji wydzielanych realizowania poszczególnych form transportu. Transport intermodalny przyczynia się do redukcji emisji CO2, do niższego zużycia paliw, wpływa na redukcję hałasu. Zmiana transportu drogowego na intermodalny pozwala zredukować emisję CO2 o 70-80%
Oszczędności
Zapotrzebowanie na energię w transporcie intermodalnym jest dużo mniejsze niż drogowym, zatem jego koszt jest mniej zależny od gwałtownie rosnących cen energii. W przypadku tej gałęzi transportu zapotrzebowanie na pracę ludzką jest niewielkie dlatego jest on mniej zależny od żądań płacowych, które mają miejsce w przewozach kołowych. Unika się również wzrastających ostatnio opłat drogowych, opłat za mosty czy tunele.
Zmniejszone ryzyko uszkodzenia towaru
Podczas transportu drogowego ryzyko gwałtownych manewrów bądź wypadków jest wielokrotnie większe niż w transporcie kolejowym, a zatem ryzyko uszkodzenia towaru jest bez porównania mniejsze.
Dywersyfikacja kanałów transportowych
Europa boryka się z coraz większym brakiem kierowców. W wyniku tego regularnie dostępność samochodów ciężarowych jest niewystarczająca, co powoduje zakłócenie terminowości i regularności dostaw. W najbliższej przyszłości ten problem będzie się tylko nasilał. Już teraz brakuje w Europie około 150.000 kierowców. W przypadku transportu intermodalnego zapotrzebowanie na pracę ludzką, w szczególności kierowców, jest wielokrotnie mniejsze. Dlatego dużo łatwiej można zapewnić odpowiednią ilość pracowników, a koszty są mniej zależne od żądań płacowych.
Skontaktuj się z Nami
Zadzwoń do nas lub wyślij formularz - skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.Rudniccy-Magetra sp. z o.o.
ul. Antoniego Abrahama 1A / 3.01
80-307 Gdańsk
NIP EU : PL5842394781
KRS : 0000000337
REGON : 192002369